MDK Krzyki 9 Wydarzenia 9 WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA EUNIKI WITKOWSKIEJ 10 IV 2017

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA EUNIKI WITKOWSKIEJ 10 IV 2017

utworzone przez | mar 27, 2017 | Wydarzenia

WERNISAŻ WYSTAWY EUNIKI WITKOWSKIEJ

10 IV 2017, godz. 17:00
MDK-Krzyki, Galeria Kolor

„ETNO – PORTRETY” – Oblicza Ludzkich Kultur

Zestaw pięciu obrazów inspirowanych myślą przewodnią konkursu:
„Etno – Portrety” stanowi autonomiczną, swobodną i pełną zabawy interpretację owego tematu.
Całokształt wyraża fascynację kontrastowymi odniesieniami szeregu kultur do motywu ptaków. Stworzenia te od wieków budzą zainteresowanie ludzi. Istnieje nieskończona ilość tradycji przypisująca im rozmaite i skrajnie różniące się role
w wierzeniach, legendach, przyjętych wyobrażeniach. W takim odniesieniu paw, uznawany przez japończyków za symbol długowieczności, jest emblematem pychy i samochwalstwa w krajach europejskich. Według doniesień dalekowschodnich, żuraw jest odpowiednikiem długowieczności, mądrości, piękna i wierności małżeńskiej. W hinduiźmie zaź jest uznawany za ptaka zdradzieckiego. Tak finezyjne zapatrywania którejkolwiek kultury na jeden tylko przedmiot, formułują swoisty portret i koloryt każdej z nich. Seria zaprezentowanych prac to żywiołowa, pełna emocji i temperamentu gra malarskimi środkami, nadająca beztroski ton pełnej fabule.

Wystawa obrazów Euniki Witkowskiej towarzyszy pokonkursowej wystawie ETNO-PORTRETY o konkursie