SZACHY


Witam Wszystkich!

Dzisiaj nasze ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym a zatem czas podsumowania.

Wydaje mi się, że wymuszoną przerwę w zajęciach stacjonarnych wykorzystaliśmy owocnie.

Dostaję sygnały, że logujecie się na stronach, które wam poleciłem, gracie w turniejach, rozwiązujecie zadania, analizujecie partie, czytacie informacje z szachowego świata. 

Szybko okazało się, że szachowy świat nie znosi próżni i szachowe życie przeniosło się do sieci a wy byliście jego udziałem. Mieliście okazję grać w Pucharach Polski z najlepszymi rodzimymi szachistami a w realu nigdy nie było takiej możliwości. Poznaliście zdalne instrumenty do nauki gry w szachy i możecie z nich korzystać niezależnie od tego co przyniesie nam przyszłość. 

Wypada mi również podsumować historyczną część naszych zdalnych lekcji. Na zajęciach stacjonarnych udało nam się poznać zaledwie kilku najważniejszych, pierwszych mistrzów szachowych. Zdalne lekcje pozwoliły na rozszerzenie tej tematyki. Poznaliśmy zarówno mistrzów świata, którzy mają niepodzielne miejsce w historii szachów ale również tych, którzy mieli na to szansę ale niekorzystny zbieg okoliczności nie pozwolił im na zapisanie się złotymi zgłoskami w szachowej czasoprzestrzeni. Zukertort Miał matkę Polkę a szachowe szlify zdobywał we Wrocławiu, Pillsbury ( Jako 22-latek wygrał największy turniej szachowy niestety choroba i przedwczesna śmierć pokrzyżowała jego plany) Szymon Winawer (pierwszy polski szachista, który pokonał mistrza świata miał szansę grania o tytuł ale odmówił. Sama gra była dla niego najważniejsza. Ciekawostką jest, że potomkiem w prostej linii Winawera jest dziennikarka Kazimiera Szczuka), Rubistein, ( o nim pisałem osobno) wreszcie Tarrasch ( grał o tytuł ale w czasie kiedy, przeżywając dramaty rodzinne, nie prezentował już najwyższej formy.

Dzisiaj czas na Poula Keresa. Zawodnik, który uznawany jest za jednego z najbardziej pechowych w historii. Walczył z systemem, w którym dane mu było żyć, w meczach, które minimalnie przegrywał na przestrzeni 30 lat swojej kariery. 

„Im bardziej się starzeję, tym bardziej cenię pionki”. 

„Znowu drugi. Całe życie ciągle drugi. Nawet jak gdzieś pierwszy byłem, czułem się jak drugi. W życiu wiecznym także drugi?” 

„Keres nie mógł zostać mistrzem świata, bo miał pecha – urodził się w małym kraju. „

Do zobaczenia po Wakacjach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × three =

Najnowsze wpisy

W dniach 29 czerwca - 10 lipca 2020 roku Młodzieżowy…

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 dla nowych…

Zobacz wszystkie
<< Lip 2020 >>
PWŚCPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2