Praca zdalna – Anna Szopa


Ciekawostki baletowe

Czy wiecie że ?

 Balet klasyczny

Ostatnio pisałam Wam o balecie romantycznym, który królował w pierwszej połowie XIX wieku. Dziś kilka informacji o balecie klasycznym, który ugruntował się w drugiej połowie XIX wieku. Na pewno wielu z Was właśnie ta forma kojarzy się w ogóle z baletem. Często słyszy się, że balet pochodzi z Rosji. Nie jest to prawdą, bo kolebką baletu są Francja i Włochy, ale właśnie do Rosji,  do Petersburga w 1847 roku został wezwany, urodzony w Marsylii , a wykształcony w Brukseli Marius Petipa. Początkowo zatrudniony jako tancerz,  z czasem stał się baletmistrzem, a w rezultacie dyrektorem petersburskiego baletu. To właśnie Marius Petipa ustalił schemat klasycznego pas de deux. Były to : entrées , czyli wejście pary tancerzy solistów, wspólne adagio, oddzielne wariacje każdego z nich          ( czyli tańce solowe) i wspólna coda. W każdym balecie był również ogromny zespół baletowy, czyli corp de ballet, który tańczył ciekawe układy choreograficzne, dostosowane do treści danego baletu. Były również tańce charakterystyczne, czyli tańce różnych narodów. Zazwyczaj był to taniec węgierski, rosyjski, hiszpański, włoski, a także polski mazurek, który często nazywany jest mazurką, która to nazwa  pochodzi z języka rosyjskiego.  

To właśnie z tego okresu pochodzi „Jezioro łabędzie”. Wystawione w Moskwie w 1875 roku na początku okazało się wielkim fiaskiem, a specjalnie zamówiona u Piotra Czajkowskiego muzyka została pokrojona, a także uzupełniona utworami innych kompozytorów.

 Dopiero druga wersja, pokazana w Petersburgu w 1895 roku stała się wielkim sukcesem, a tzw. białe akty , II i IV, w choreografii Mariusa Petipy, który stworzył choreografię zespołową i Lwa Iwanowa, do którego należały układy solistów, w niezmienionej formie tańczone są do dziś i zachwycają swoim pięknem i kunsztem technicznym tancerzy.  

Z tego czasu pochodzi również „Śpiąca królewna”, „Dziadek do orzechów”, a także balet innego kompozytora, Aleksandra Głazunowa „Rajmonda”, również w choreografii Mariusa Petipy. Choreograf zapraszał  do swoich baletów włoskie tancerki, słynące z doskonałej techniki.   

W tym czasie uformowała się również rosyjska szkoła tańca klasycznego. Stała się ona liderką, wśród światowych szkół baletowych. Cechowała ją miękkość ruchów, piękne linie, które , jak pisze Irena Turska w swojej książce o historii baletu, pochodziły od ludowych korowodów.

Również kostiumy baletowe zmieniły się diametralnie. Tancerki odsłoniły nogi, a na scenie zaczęła królować paczka klasyczna, nazywana na zachodzi tutu.

Jeśli chcecie zobaczyć klasyczne pas de deux, zapraszam Was do Opery Wrocławskiej na „Dziadka do orzechów”, który grany jest w okresie zimowym. Niestety 4 lata temu zeszło z afisza „Jezioro łabędzie”, ale możecie je zobaczyć w wykonaniu przyjezdnych, rosyjskich grup baletowych.

Załączam Wam zdjęcia z „Jeziora łabędziego” w paczkach klasycznych oraz zdjęcie w paczce romantycznej.

Anna Szopa-Kimso

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight + 6 =

Najnowsze wpisy

Informacje dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 dla nowych uczestników…

W dniach 29 czerwca - 10 lipca 2020 roku Młodzieżowy…

Zobacz wszystkie
<< Sie 2020 >>
PWŚCPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6