Modelarstwo kartonowe w domu i w szkole VI


Pudełko na wycięte części

Każdy budowany prze nas model składa się z kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu części. Te największe i bardzo skomplikowane  składają się z kilkuset a nawet kilku tysięcy części. Podczas pracy często giną wycięte części, a zwłaszcza te małe. Jeżeli na stole zalegają ścinki papiery, to o wypadek nie jest trudno. Razem ze śmieciami możecie wyrzucić już wycięte części. A bez nich ukończenie budowy modelu może być niemożliwe. Modelarz jest dobrze zorganizowanym człowiekiem bez względu na wiek. A ci najmłodsi mają szansę tego się nauczyć. Na dzisiejszych zajęciach proponuję Wam proste rozwiązanie. Skorzystamy z doświadczeń Pana Bartosza Czołczyńskiego, który jest wydawcą modeli kartonowych JSC z Gdyni. 

Pan Bartosz zaprojektował pudełka na wycięte części, a zwłaszcza na te najmniejsze. Po wycięciu części przechowujemy je w pudełku i mamy pewność, że nie zginą.

Z mojego doświadczenia wiem, że zalegające ścinki przeszkadzają w pracy i utrudniają odnalezienie potrzebnej części. Ja pod biurkiem ustawiłem pudełko po butach i ścinki po wycięciu części wrzucam do pudełka, a następnie do kosza.

Do wykonania pudełek potrzebne będą Wam nożyczki, linijka, nożyk modelarski, wykałaczka do precyzyjnego nakładania kleju. Model wydrukujcie na białych kartkach bloku technicznego lub papierze o gramaturze 160.

Przypominam Wam, że wycinamy po linii zewnętrznej krótkimi cięciami jak najbliżej punktu obrotu nożyczek, a moi modelarze mówią, że jak najbliżej śrubki. Po wycięciu bigujemy wzdłuż linii zagięć. Pamiętajcie o zbigowaniu krótkich linii w narożach. I złóżcie pudełeczko na próbę bez kleju”na sucho”. Jeżeli udało się Wam złożyć i pudełko jest równe to je sklejcie. Najpierw sklejcie rogi pudełka. Po kilkuminutowym przeschnięciu kleju przyklejcie naroża do boków pudełeczka. Ładniej będzie prezentowało się Wasze pudełko, jeżeli przykleicie je do dłuższego lub krótszego boku. Pozostawcie pudełka na kilkanaście minut do wyschnięcia kleju. Pokazałem na zdjęciu przykłady jak wykorzystać pudełka. Na pewno sami znajdziecie jeszcze inne możliwości wykorzystania pudełek na Waszych biurkach. Życzę przyjemnej pracy i nie zapomnijcie wysypać ścinków z pudełka pod biurkiem.

Przyślijcie do MDK Wrocław Krzyki zdjęcia wykonanych pudełek i czym je zapełniliście 

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<< lut 2023 >>
PWŚCPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Skip to content