Sekcje szachowe – Piotr Towgin


Witam szachowe sekcje MDK i oczywiście innych miłośników szachów.

Grupa I i II

Zaczynamy od zadań. Dzisiaj zupełnie nowe zagadnienie zwłaszcza dla młodszych szachistów.

Ostatnio były powtórki, widełki i szach z odsłony. Naturalną kontynuacją szacha z odsłony jest podwójny szach. Różnica jest taka, że przy szachu z odsłony koncentrowaliśmy się na atakowaniu figur przeciwnika naszą figurą, która odsłaniała szachującą bierkę. UFF trochę zawiłe ale mam nadzieję, że wiecie o co chodzi. Przy podwójnym szachu figura ruszająca się również atakuje króla przeciwnika. W ten sposób król przeciwnika atakowany jest przez dwie figury jednocześnie odsłaniającą i odsłanianą. Podwójny szach również może nam dać zdobycze materialne ale często bywa również szachem matem. Przed podwójnym szachem nie ma możliwości zasłony ani zbicia pozostaje jedynie ucieczka króla.

https://lichess.org/practice/basic-tactics/double-check/RUQASaZm/8Chn1bVb

Dla grup I i II również partia do analizy. Tym razem Polska Partia Nieśmiertelna.

Rozegrana przez zawodnika posiadającego jeden z najbarwniejszych życiorysów na przestrzeni całej historii szachów. Przypomnę tylko, że był polskim Arcymistrzem po II Wojnie Światowej reprezentującym barwy Argentyny. Jest również zawodnikiem, który najdłużej w historii posiadał tytuł Arcymistrza Zapraszam warto.

Grupa III

Zaczynamy od sylwetki mojego ulubionego Mistrza Świata Michała Tala. Moim zdaniem największy talent kombinacyjny w historii szachów. Układy polityczne i słaby stan zdrowia spowodowany niezbyt sportowym trybem życia nie pozwoliły mu zdominować sceny szachowej na lata. Cóż pamiętam z dzieciństwa czasy kiedy to w turniejowych salach unosiły się kłęby siwego tytoniowego dymu. Na szczęście to czasy odległe. Zapraszam do oglądania jednej z licznych perełek rozegranych przez Michała Tala.

Tal mawiał są kombinacje poprawne i moje. Zapraszam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<< gru 2022 >>
PWŚCPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skip to content