MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU I W SZKOLE IX

SZYBOWIEC HALOWY KLASY  F1-N

LEM 2021

W SETNĄ ROCZNICĘ URODZIN STANISŁAWA LEMA

Sport modelarski dzielą się na wiele kategorii i klas. Modele kołowe i pływające jako odrębne kategorie podlegają Lidze Obrony Kraju jako związkowi narodowemu. Modele latające podlegają Aeroklubowi Polskiemu. Każda z tych organizacji nadzoruje swoje kategorie modelarskie i reprezentuje Polskę  na arenie międzynarodowej. Deleguje polskich zawodników na mistrzostwa Europy i Świata. Na zawody tej rangi nie może pojechać każdy, kto ma ochotę. W oparciu o przepisy międzynarodowe LOK i Aeroklub opracowuje przepisy narodowe i muszą one być zgodne z przepisami międzynarodowymi.

Tak naprawdę to istnieje kilkaset kategorii, klas i podklas modeli. Regulamin modeli lotniczych  i kosmicznych liczy 323 strony i zawiera przepisy sportu modelarskiego Jest co czytać i jest się czego nauczyć. Oczywiście nie na pamięć. Często na zawody zabieram  regulamin i przydaje się. Niektórzy zawodnicy przyjeżdżają na zawody nie znając regulaminu swojej kategorii.

Ale  modelarstwo najlepiej jest zacząć jak najwcześniej. Już przedszkolaki budują modele i zdobywają medale podczas  konkursów i zawodów. Klara, Olek, Piotr, Lenka budowali lub budują modele w wieku przedszkolnym  i osiągali sukcesy w konkursach modelarskich.

Podczas dzisiejszych zajęć zaproponuję Wam  początek drogi modelarza do sukcesów i medali.
Wśród klas modelarskich jest jedna, moja ulubiona i przeznaczona dla najmłodszych modelarzy. Jest to klasa szybowców halowych F1N. Budowane są z drewna balsowego, sosnowego, pianek styrodurowych oraz kartonu. Zawody odbywają się w halach sportowych. Zgodnie z regulaminem zawodnik wykonuje dziewięć lotów w trzech kolejkach po trzy loty. Sędziowie mierzą czas do jednej dziesiętnej sekundy od momentu startu modelu z ręki do chwili zatrzymania się modelu na parkiecie. Do wyniku zawodnika sumuje się sześć najlepszych lotów. Szybowcami halowymi można rozgrywać inne konkurencje. Loty na odległość, loty na celność lądowania w okręgu, lot przez zawieszony okrąg. Możecie wymyślić jeszcze inne konkurencje.

Model szybowca zaprojektowałem wiele lat temu jako model do zajęć w szkole. Jednokartkowy budowany w ekspresowym tempie. A potem dużo zabawy w ruchu na sali gimnastycznej, korytarzu lub boisku przy bezwietrznej pogodzi.

Model należy wydrukować na kartce bloku technicznego lub papierze o gramaturze 160 Podczas budowy modeli, które będą się poruszały, należy na każdym etapie pracy szczególnie zwrócić uwagę na dokładność. Od wycinania do wyważenia modelu.

Po wycięciu należy zbigować linie zaginania, a które to pokaże Wam leżąca na tych liniach linijka.

Po zbigowaniu zaginamy krawędzie kadłuba. Sklejanie kadłuba dużo dokładności i cierpliwości, od dokładnego sklejenia zależą loty modelu. Połóżcie na stole  kadłub i posmarujcie jedną sklejkę, połowę kadłuba. Palcami delikatnie dociskajcie przez kilka minut sklejaną krawędź. Następnie sklejcie drugą połowę kadłuba. Na kadłubie połóżcie zeszyt lub cienką książkę i pozostawcie do wyschnięcia kleju.  Na kadłubie strzałką zaznaczyłem przód szybowca oraz miejsce przyklejenia skrzydła i statecznika poziomego. W czasie, kiedy schnie kadłub możemy wykonać stateczniki. W stateczniku pionowym odginamy sklejki w dwie strony i przyklejamy do statecznika poziomego. Skrzydło zostało wzmocnione podgiętym paskiem, który musicie  podkleić od strony nie zadrukowanej.. Po przyklejeniu obciążcie skrzydło książką do wyschnięcia kleju. Skrzydło samolotu musi być wyżej z przodu. Mały pasek zegnijcie w harmonijkę i sklejcie.,a następnie przyklejcie sklejoną harmonijkę od spodu skrzydła na szarym prostokącie. Skrzydłu możecie nadać lekki profil delikatne zaokrąglając  powierzchnię skrzydła na krawędzi stołu.

Wszystkie części modelu macie wykonane. Montaż modelu zaczniemy od przyklejenia stateczników . Następnie nałóżcie klej na spodnią powierzchnię skrzydła, tak jak na zdjęciu. Skrzydło przyklejcie w zaznaczonym miejscu na krawędziach i pozostawcie do wyschnięcia.

Wasz model może startować z ręki lub z wyrzutni gumowej. Dlatego sklejcie jak na zdjęciu zaczep do gumy i przyklejcie go do kadłuba od dołu w odległości 2 cm przed skrzydłem.

Przed pierwszym lotem Wasz model musicie wyważyć. Podeprzyjcie dwoma palcami model pod połową szerokości skrzydeł. Wasz model będzie opadał na ogon. Do kadłuba nałóżcie tyle plasteliny, aby model ustawił się w pozycji poziomej. Trzymając kadłub modelu  lekkim ruchem wypuśćcie model do przodu. Jeże li gwałtownie nurkuje, to odejmijcie trochę plasteliny. Jeżeli zadziera przód i opada na ogon, to dodajcie niewielką ilość plasteliny. Model poprawnie wyważony wykonuje łagodne loty nawet do kilku sekund.

Wykonanie procy jest bardzo proste. Na koniec ołówka załóżcie  gumkę recepturkę  z pętelką i zabezpieczcie taśmą samoprzylepną.

Życzę Wam dużo radości podczas budowy modeli szybowca oraz lotów modelem

Zbudujcie modele i pokażcie jak latają. Zdjęcia i filmiki wyślijcie nauczycielom prac ręcznych oraz wychowania fizycznego.

Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia i filmików do MDK Krzyki.

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora

MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU I W SZKOLE

XI

SZYBOWIEC HALOWY KLASY  F1-N

LEM 2021

W SETNĄ ROCZNICĘ URODZIN STANISŁAWA LEMA

Życzę Wam dużo radości podczas budowy modeli szybowca oraz lotów modelem

Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia i filmików do MDK Krzyki.

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora