MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU I W SZKOLE XII


ANARUK CHŁOPIEC Z GRENLADII

Będąc uczniem szkoły podstawowej też musiałem czytać lektury. Nasza Pani w klasach 1-3 a potem „nauczycielki od języka polskiego ogłaszały,  że po świętach  zaczynamy omawiać nową lekturę” Oczywiście jęk całej klasy, że trzeba znowu nudne czytać. Po przeczytaniu kolejnej lektury okazywało się, że to fajna książka. Anaruka też czytałem. Jak wyglądają dalekie światy nie dowiadywaliśmy się z internetu, bo go nie było, a filmów geograficzno-przyrodniczych jak na lekarstwo. Poznawaliśmy świat z lektur. I tylko od autora zależało, czy połkniemy książkę jednym tchem, czy na raty popychani przez rodziców … „ a lektury kilka kartek dzisiaj przeczytałeś”. Anaruka czytało się jednym tchem. A wyobraźnia tworzyła śnieżne obrazy Grenlandii.

Obecnie, a zwłaszcza podczas pandemii przez cały czas jesteście skazani  na pracę z komputerem. Podczas omawiania lektury możecie włączyć każdy obraz w dowolnym miejscu na ziemi. 

Ja proponuję Wam podczas omawiania lektury zbudowanie mini makiety osady na Grenlandii.

W internecie wyszukałem modele, które będą Wam potrzebne do zbudowania makiety, a wyobraźnia podpowie  jak Wasza makieta będzie wyglądała.

Do zbudowania będą Wam potrzebna nożyczki, nożyk modelarski, linijka, wykałaczka do precyzyjnego nakładania kleju oraz jedna lub dwie kartki z bloku technicznego z których wykonacie podstawę, to znaczy Wasze morze. Do wyboru będziecie mieli kilka mórz, które otaczają Grenlandię. Morze Grenlandzkie, Norweskie, Labradorskie, Baffina lub Lincolna. Popatrzcie na mapę i wyobraźnia niech Wam podpowie. 

Modele jak zawsze wydrukujcie na białej kartce z bloku technicznego lub papierze o gramaturze 160.

Najbardziej złożonym, ale  niezbyt trudnym do zbudowania będzie Igloo, czyli dom Grenlandczyków. Po starannym wycięciu musicie zbigować nożykiem przy linijce wszystkie linie kreskowane oraz sklejki. Jest ich sporo, ale zróbcie to starannie. Sklejajcie od góry naokoło igloo. Po sklejeniu pierwszego kręgu, kolejno sklejcie pozostałe. Dlaczego tak?. Ta metoda pozwala na ciągły dostęp Waszych paluszków do środka modelu. Wejście do igloo  sklejcie posługując  się instrukcją i zdjęciami. 

Ja swoją makietę zatytułowałem „Osada nad morzem Norweskim. Podstawę wykonałem z dwóch kartek koloru niebieskiego z bloku technicznego. Skleiłem  dłuższymi bokami. Z białej kartki wyciąłem ośnieżony brzeg. W jednej części postawiłem igloo i wracającą do domu na saniach  rodzinę. W przeciwległym końcu makiety ustawiłem obozowisko myśliwych, a zwierzęta umieściłem na krach. Myślę, że Wy będziecie mieli ciekawsze pomysły. 

 Życzę Wam przyjemnej pracy  podczas budowy makiety do lektury oraz samych dobrych ocen.

Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia i filmy do MDK Wrocław Krzyki   

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<< lut 2023 >>
PWŚCPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Skip to content