MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU I W SZKOLE XII


RAKIETA NA PROCĘ

TROCHĘ HISTORII O RAKIETACH

Pierwsze rakiety użyto w Chinach około 970 roku. Używano ich jako sztuczne ognie i wystrzeliwano je na cześć chińskich bogów. Od XII wieku  rakiety używane były jako broń artyleryjska i instalowano je w fortach  Wielkiego Muru Chinskiego. Do Europy broń rakietowa trafiła wraz z wojskiem Czingis-chana.  Chińskie rakiety miały kształt okrągłej rury z ostro zakończonym przodem i były przymocowane do długiego bambusowego pręta, który stabilizował ich lot. Do napędu używano sprasowanego prochu. Były niecelne, ale w szeregach wroga wywoływały panikę i płoszyły konie.

Z rakietami eksperymentowali również polscy inżynierowie wojskowi i artylerzyści. Pierwszym był inżynier wojskowy Kazimierz Siemienowicz (1600-1651) który w roku 1650 w Amsterdamie wydał książkę „Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza.” Doświadczenia nad bronią rakietową prowadził generał Józef Bem.

W powstaniu Listopadowym broń rakietowa została z powodzeniem użyta w bitwie o Olszynkę Grochowską, a w Powstaniu Styczniowym między innymi w bitwie pod Chełmem. W obu bitwach spowodowały panikę wśród rosyjskich  żołnierzy oraz popłoch wśród koni.

Polscy konstruktorzy w 1957 roku wystrzelili pierwszą doświadczalną rakietę meteorologiczną. W 1970 roku rakieta Meteor II K wystrzelona z poligonu w Ustce osiągnęła pułap 90 kilometrów.

BUDUJEMY MODEL RAKIETY

 LEMIADA 2021

Kartonowy model rakiety zaprojektowałem wiele lat temu  z przeznaczeniem do budowy w świetlicy szkolnej i modelarni oraz do zabaw i konkursów na boisku szkolnym. Malowanie rakiety jest poświęcone Stanisławowi Lemowi i setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema „Lemiadzie”

Model mieści się na jednej kartce składa się z ośmiu części. Czas budowy potrzebny do zbudowania latającego modelu to dwie godziny lekcyjne , to tylko 90 minut.

Do zbudowania modelu potrzebne będą wam nożyczki, linijka, nożyk modelarski oraz klej. Może być wikol. Model wydrukujcie na białej kartce bloku technicznego lub papierze  o gramaturze 160.

Kadłub jest długi i linie zagięć musicie zbigować bardzo starannie, a loty modelu będą poprawne i długie. Sklejenie kadłuba w trójkątną rurkę wymaga cierpliwości i staranności. Nałóżcie cienką warstwę kleju na sklejkę i wewnętrzną powierzchnię boku kadłuba i połączcie klejone powierzchnie. Róbcie to na stole, nie w powietrzu. Wasz kadłub będzie równy. W  Statecznikach po zbigowaniu  sklejki rozchylcie na zewnątrz i po sklejeniu stateczników włóżcie je pod książkę do całkowitego wyschnięcia. Stateczniki przyklejamy na krawędziach w miejscu pogrubionych linii, duże na dole, małe pod głowicą.

Rakieta  w pierwszej wersji nie posiadała stateczników pod głowicą, a w odległości 3 centymetrów od głowicy był przyklejony zaczep na gumkę procy. W drugiej wersji model ma stateczniki pod głowicą i jeden z nich pełni role zaczepu. Tak sklejoną rakietę  pozostawcie do całkowitego wyschnięcia kleju. Loty treningowe zacznijcie na drugi dzień. Na pewno nic się nie odklei, a kadłub rakiety będzie prosty. Przed pierwszym lotem musicie model wyważyć. Z plasteliny zróbcie kulkę o średnicy jednego centymetra i wrzućcie do modelu. Następnie delikatnie ołówkiem lub patyczkiem lekko wciśnijcie plastelinę w czubek głowicy. Tak wyważona rakieta wykonuje po wystrzeleniu długie loty. 

PAMIĘTAJCIE, NIGDY NIE KIERUJCIE PRZED STARTEM RAKIETY W INNEGO CZŁOWIEKA LUB ZWIERZĘ 

Życzę Wam przyjemnej zabawy podczas budowy modelu oraz wysokich i długich lotów

Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia. I filmiki do MDK Wrocław Krzyki

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<< lut 2023 >>
PWŚCPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Skip to content