8 lutego na Sali Koncertowej Radia Wrocław zaprezentuje się ponad…

RAKIETA NA PROCĘ
TROCHĘ HISTORII O RAKIETACH
Pierwsze rakiety użyto w Chinach około 970 roku. Używano ich jako sztuczne ognie i wystrzeliwano je na cześć chińskich bogów. Od XII wieku rakiety używane były jako broń artyleryjska i instalowano je w fortach Wielkiego Muru Chinskiego. Do Europy broń rakietowa trafiła wraz z wojskiem Czingis-chana. Chińskie rakiety miały kształt okrągłej rury z ostro zakończonym przodem i były przymocowane do długiego bambusowego pręta, który stabilizował ich lot. Do napędu używano sprasowanego prochu. Były niecelne, ale w szeregach wroga wywoływały panikę i płoszyły konie.
Z rakietami eksperymentowali również polscy inżynierowie wojskowi i artylerzyści. Pierwszym był inżynier wojskowy Kazimierz Siemienowicz (1600-1651) który w roku 1650 w Amsterdamie wydał książkę „Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza.” Doświadczenia nad bronią rakietową prowadził generał Józef Bem.
W powstaniu Listopadowym broń rakietowa została z powodzeniem użyta w bitwie o Olszynkę Grochowską, a w Powstaniu Styczniowym między innymi w bitwie pod Chełmem. W obu bitwach spowodowały panikę wśród rosyjskich żołnierzy oraz popłoch wśród koni.
Polscy konstruktorzy w 1957 roku wystrzelili pierwszą doświadczalną rakietę meteorologiczną. W 1970 roku rakieta Meteor II K wystrzelona z poligonu w Ustce osiągnęła pułap 90 kilometrów.
BUDUJEMY MODEL RAKIETY
LEMIADA 2021
Kartonowy model rakiety zaprojektowałem wiele lat temu z przeznaczeniem do budowy w świetlicy szkolnej i modelarni oraz do zabaw i konkursów na boisku szkolnym. Malowanie rakiety jest poświęcone Stanisławowi Lemowi i setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema „Lemiadzie”
Model mieści się na jednej kartce składa się z ośmiu części. Czas budowy potrzebny do zbudowania latającego modelu to dwie godziny lekcyjne , to tylko 90 minut.
Do zbudowania modelu potrzebne będą wam nożyczki, linijka, nożyk modelarski oraz klej. Może być wikol. Model wydrukujcie na białej kartce bloku technicznego lub papierze o gramaturze 160.
Kadłub jest długi i linie zagięć musicie zbigować bardzo starannie, a loty modelu będą poprawne i długie. Sklejenie kadłuba w trójkątną rurkę wymaga cierpliwości i staranności. Nałóżcie cienką warstwę kleju na sklejkę i wewnętrzną powierzchnię boku kadłuba i połączcie klejone powierzchnie. Róbcie to na stole, nie w powietrzu. Wasz kadłub będzie równy. W Statecznikach po zbigowaniu sklejki rozchylcie na zewnątrz i po sklejeniu stateczników włóżcie je pod książkę do całkowitego wyschnięcia. Stateczniki przyklejamy na krawędziach w miejscu pogrubionych linii, duże na dole, małe pod głowicą.
Rakieta w pierwszej wersji nie posiadała stateczników pod głowicą, a w odległości 3 centymetrów od głowicy był przyklejony zaczep na gumkę procy. W drugiej wersji model ma stateczniki pod głowicą i jeden z nich pełni role zaczepu. Tak sklejoną rakietę pozostawcie do całkowitego wyschnięcia kleju. Loty treningowe zacznijcie na drugi dzień. Na pewno nic się nie odklei, a kadłub rakiety będzie prosty. Przed pierwszym lotem musicie model wyważyć. Z plasteliny zróbcie kulkę o średnicy jednego centymetra i wrzućcie do modelu. Następnie delikatnie ołówkiem lub patyczkiem lekko wciśnijcie plastelinę w czubek głowicy. Tak wyważona rakieta wykonuje po wystrzeleniu długie loty.
PAMIĘTAJCIE, NIGDY NIE KIERUJCIE PRZED STARTEM RAKIETY W INNEGO CZŁOWIEKA LUB ZWIERZĘ
Życzę Wam przyjemnej zabawy podczas budowy modelu oraz wysokich i długich lotów
Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia. I filmiki do MDK Wrocław Krzyki
Pedagog instruktor modelarstwa
Henryk Napora














