MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU I W SZKOLE


MDK  Krzyki

Sekcja

MODELARNIA

MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU I W SZKOLE

ARMATA PRZECIWPANCERNA 

BOFORS 37 MM  WZ.36

VI

TROCHĘ HISTORII

Modernizacja Polskiej Armii w okresie międzywojennym postępowała powoli. Brak przemysłu, kadry inżynieryjno-technicznej oraz skromy budżet państwa nie sprzyjały szybkiemu unowocześnieniu armii. Próby skonstruowania nowoczesnej broni w kraju zawodziły. Ratowano się zakupem licencji, które przyśpieszały proces unowocześnienia polskiego przemysłu. W 1935 roku zakupiono 300 armat o kalibrze 37mm wraz z licencją na ich  produkcję w szwedzkiej fabryce  Bofors. Produkcję rozpoczęły zakłady Stowarzyszenia Mechaników polskich z Ameryki w Pruszkowie oraz nowej fabryce w Rzeszowie, często nazywaną fabryką H Cegielskiego. Według zakładanych planów, miano wyprodukować 3000 armat, wyprodukowano, 1000 sztuk.

Armatę zastosowano w czołgu 7TP. Planowano w tę armatę uzbroić projektowane czołgi 9TP, 10TP, TKS-D. W transporcie armaty były holowane przez dwu-trzykonne zaprzęgi. Prowadzono próby przewożenia armat na ciężarowym samochodzie Ursus. Lepszym ciągnikiem okazał się transporter kołowo gąsienicowy PZInż222.

W ramach współpracy z firmą Bofors do Hiszpanii sprzedano 24 armaty, do Rumunii 252 i do Anglii 250 armat. 

We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie posiadało około 1200  armaty Bofors 37mm. Zadały znaczne straty niemieckim i radzieckim czołgom i samochodom pancerny.

Ze sprzedanych do Anglii 250 armat część była użyta w armii brytyjskiej w Afryce Północnej. Często były mocowane na skrzyniach ładunkowych ciężarówek.

Pewna ilość polskich Boforsów ponownie trafiła w ręce Polskich Żołnierzy. W walce o Tobruk używali tych armat żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich.

Historia zatoczyła koło.

www.pibwl.republika.pl ; www. Odkrywca.pl; www.wikipedia.pl

KOŃCZYMY BUDOWAĆ ARMATĘ

Wydawca i autor projektu przewidzieli dwie wersje budowy modelu. W jednej z wykorzystaniem tylko części kartonowych. W drugiej, części 7 i 8  zostały zastąpione przez elementy wykonane z patyczków szaszłykowych. Na zdjęciach z lewej strony są części tylko kartonowe, z prawej części z patyczków. Armaty są dwie, więc spróbujcie każdą zbudować w innej wersji. Poznacie nowe techniki modelarskie i będziecie modli w przyszłości wybierać metody w zależności od modelu i użytych materiałów.

Lufa armatnia składa się z dwóch części, nr. 6 która jest wspólna dla dwóch wersji. Zwińcie ją ciasno na wykałaczce i sklejcie. Część 7 jest trudniejsza do zwinięcia dlatego, że ma kształt stożkowy, oraz małą średnicę. Zwijajcie ją na końcu wykałaczki. Zwinięcie rurek z papieru może ułatwić nawilżenie papieru. Tak małe elementy łatwo ulegają zniszczeniu pod wpływem wody, lufę zmoczcie bardzo ostrożnie. W drugiej wersji przytnijcie patyczek na długość 35 milimetrów i pilniczkiem do paznokci zeszlifujcie jeden koniec . Połączcie obydwie części lufy i pomalujcie dobranym kolorem. Po wyschnięciu przyklejcie lufy do  części 4. Część 8 możecie wykonać w dwóch wersjach. Zwinąć z w rurkę lub wykorzystać patyczek szaszłykowy ucięta na długość 51mm. Patyczek malujemy na kolor armaty.

Na tym etapie pracy modelarz musi podjąć decyzję, jak jego armata będzie eksponowana. Czy w położeniu bojowym, wtedy elementy 8 są rozłożone, lub w położeniu marszowym i są one złożone. Po sklejeniu w całość zmiana wersji będzie niemożliwa. Możecie wykonać zawiasy, które pozwolą na rozkładanie części 8. W tym celu w części 1 oraz 9 wykonajcie szpilką otwory , tak jak na  zdjęciu .Do części 8 doklejcie część 9 i 10 Następnie przez otwory zawiasów część 9 i otwór podstawy  przełóżcie szpilkę. Nadmiar szpilki obetnijcie i zalejcie kroplą kleju.. Po wyschnięciu kleju białe krawędzie zamalujcie dobranym kolorem.. Siedziska artylerzystów cz 11 musiały być wygodne. Były to grube poduszki. Przed sklejeniem wklejcie do środka tekturę, a po wyschnięciu kleju i wycięciu pomalujcie. Możecie dobrać  kolor  lub posługując się zdjęciami oryginałów  pomalujcie na brązowy kolor. Zgodnie z rysunkiem montażowym do części 8 doklejcie z lewej strony szablon S1. Wyretuszowane pozostawcie do całkowitego wyschnięcia. Skrzynkę część 12 po sklejeniu i retuszu przyklejcie z prawej strony.  Zgodnie z rysunkiem do części 13 doklejcie wykonany ze spinacza szablon S2 i  cały element przyklejcie z lewej strony lufy. Pozostała Wam do wykonania osłona  armaty część 14 oraz  wspornik osłony –  szablon S1. Szablon S1 wykonajcie z wyprostowanego spinacza biurowego i przyklejcie zgodnie z rysunkiem montażowym. Osłonę sklejcie i dopiero po wyschnięciu kleju wytnijcie. Wizjer celowniczego wytnijcie końcem nożyka modelarskiego przy linijce.. Osłonę przyklejcie do  wspornika S1 oraz dla wzmocnienia osłony kropelką kleju przyklejcie  od spody do podstawy lufy część 4.  

Nie zapomnijcie posprzątać po skończonej pracy oraz zrobić zdjęcie lub krótki filmik i wysłać  do MDK Wrocław Krzyki  na skrzynkę  bhnszj@gmail.com

Jeżeli chcecie wybrać inne modele  do realizacji swoich prac, znajdziecie je na stronie www.wak.pl 

Dajcie znać. Czekam na Wasze propozycje

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<< lut 2023 >>
PWŚCPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Skip to content