Zajęcia szachowe dla szkół – Piotr Towgin


Zapraszam na kolejne szachowe spotkanie

Dzisiaj jak zwykle trochę taktyki czyli zadań szachowych. Poznamy kolejny motyw kombinacyjny. Trochę już się nam nazbierało taktycznych ciekawostek ale zaczynaliśmy z przeświadczeniem, że zaawansowane szachy to skomplikowana rozgrywka. Tym razem będzie również coś nowego. Debiuty szachowe czyli początki partii są niezwykle ważne. Dzisiaj analiza debiutów szachowych.

Motyw kombinacyjny, który dzisiaj przedstawię to podwójny szach. Poznaliśmy atak z odsłony z sachem i szach z odsłony. Działanie podwójnego szacha bazuje na tym samym motywie. Figura, która się rusza odsłania bierkę atakującą króla. Sama odskakuje jednak w taki sposób, że również atakuje króla. Podwójny szach jest bardzo niebezpieczny. Nie można się przed nim zasłonić ani zbić dwóch atakujących figur jednocześnie. Król zawsze musi się salwować ucieczką. Podwójny szach często kończy się szachem matem. Ćwiczcie.

https://lichess.org/practice/basic-tactics/double-check/RUQASaZm/8Chn1bVb

Na początek najpopularniejszy debiut wśród najmłodszych szachistów. Partia Włoska pamięta czasy dziewiętnastowiecznych romantycznych szachów. W czasach Andersena często grany przez najlepszych szachistów. Obecnie przeżywa renesans i zdarza się, że jest grywany przez obecną czołówkę światową jednak w nieco mniej agresywnej wersji.

Zapraszam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<< lut 2023 >>
PWŚCPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Skip to content