Zajęcia szachowe dla szkół – Piotr Towgin


Zapraszam na kolejne szachowe spotkanie

Będzie tradycyjnie motyw kombinacyjny i ciekawa partia. Różnica będzie taka, że przy zadaniach. Które dostaniecie będę was prosił o śledzenie prawidłowych posunięć i zastanawianie się nad nimi a nie samodzielne rozwiązywanie. Motyw jest trudny i nietypowy ale pokazuje piękno szachów. Nazwa stosowna pochodzi z języka niemieckiego zugzwang. W zastosowaniu jest to zmuszenie przeciwnika do złego posunięcia. Czasami na szachownicy powstaje pozycja , w której lepiej by się było nie ruszać a każde wykonane posunięcie doprowadzi nas do porażki. Brzmi niewiarygodnie dlatego zapraszam do analizy przykładów.

https://lichess.org/practice/intermediate-tactics/zugzwang/9cKgYrHb/ybYJ9gNa

W sobotę zakończyły się Mistrzostwa Polski w szachach. Na najbliższy rok mamy nowych panujących zostali nimi Klaudia Kulon i Radosław Wojtaszek. Radek jest jednym z naszych dwóch super Arcymistrzów i pod nieobecność Jana Krzysztofa Dudy jego zwycięstwo nie jest niespodzianką. Klaudia zapewniła sobie zwycięstwo w ostatniej partii wykorzystując potknięcie naszej wrocławskiej szachistki Jolanty Zawadzkiej. Gratulacje dla Joli drugiego miejsca chociaż mam świadomość, że niedosyt pozostał.

Partia, którą wam polecę jest również nietypowa. Mistrz Polski przegrywa. Wygranych partii Radka można znaleźć sporo. Po tej porażce się podniósł i zdobył mistrzostwo.

https://lichess.org/practice/intermediate-tactics/zugzwang/9cKgYrHb/ybYJ9gNa

zapraszam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<< lut 2023 >>
PWŚCPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Skip to content