Pracownia dziennikarsko-literacka „Echa z MDK-a”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„O czytaniu, pisaniu, oglądaniu i słuchaniu dowiedziałem się sporo… no właśnie – już nie pamiętam, ile lat temu. Wiem natomiast gdzie – w MDK we Wrocławiu. Pamiętam za to jak dziś, późne słoneczne popołudnie, pętlę tramwajową 17 przy Klecinie – rozpościerające się dookoła łąki, rzekę i trasę stamtąd do MDK-u na zajęcia dziennikarskie. Pamiętam wyprawy do Wałbrzycha, gdzie zgarnialiśmy hurtowo i detalicznie nagrody w konkursie Forum Pismaków. Pamiętam wizytę w Polskim Radiu Wrocław i jedno z moich pierwszych w życiu próbnych nagrań (…).

Radzę Wam po przyjacielsku, młodsze koleżanki i koledzy – warto spotkać na swojej drodze do dziennikarstwa Panią Agnieszkę Mazur-Sztynek, warto wpadać do MDK. A nawet jeśli     z dziennikarstwem Wam nie po drodze, też wpadnijcie do MDK na zajęcia – zrozumiecie, dlaczego warto durnieć wolniej niż ten świat…”

Radomir Wit, TVN24

PRACOWNIA DZIENNIKARSKO-LITERACKA

DZIENNIKARSTWO – REDAKCJA GAZETY ECHA Z MDK-A

zajęcia dla młodzieży w wieku od 11 do 19 lat (dwie grupy wiekowe)

• redagowanie młodzieżowej gazety
  • kształcenie warsztatu dziennikarskiego udział w konkursach, wyjściach, imprezach w MDK i w mieście
  • gorące dyskusje, nowe znajomości

GIMNASTYKA LITERACKA

warsztaty twórczego pisania dla uczniów z klas II-IV SP

KONKURS POETYCKI „WEŻ SŁOWO DO RĘKI”

październik 2017 r.-marzec 2018 r.

WARSZATY „SZKOŁA W MIEŚCIE”

zajęcia literackie i dziennikarskie we wrocławskich szkołach

Zajęcia prowadzi nauczyciel dyplomowany, filolog z przygotowaniem pedagogicznym,  mgr Agnieszka Mazur-Sztynek, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomysłodawczyni i organizatorka konkursów literackich o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej, redaktor naczelna gazety „Echa z Mdk-a”.

Kontakt: pocztaliteracka@op.pl

Gazeta Echa z mdk-a jest wydawana od 1995 r. Do tej pory wydaliśmy 106 numerów. Aktualnie w redakcji pracuje 12 dziennikarzy. Każde wydanie ma około 24 stron.

1 grudnia 2016 r. obchodziliśmy XX-lecie, na którym gościem specjalnym była reporterka Iza Michalewicz, autorka książki „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei”, laureatka nagrody Grnand Press za reportaż roku 2009. Recitalem piosenek francuskich wydarzenie uświetniła Dorota Zygadło, wokalistka, absolwentka Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki.

Jako że jesteśmy organem prasowym MDK Krzyki, dużą część naszej gazety zajmują sprawy Domu Kultury – informacje, sprawozdania z imprez i wywiady. Nasza okładka przez lata była dziełem sekcji grafiki, kierowanej przez Elżbietę Przepiórkowską, teraz jej autorką jest Aleksandra Paradowska.

Jednak większość artykułów nie jest związana z naszą „alma mater”. Reportaże, fotoreportaże, felietony, recenzje, a wszystko dopełnione rysunkami autorstwa Zosi Lipowskiej z Sekcji Wokalnej.

Współpracujemy między innymi z: Miejską Biblioteką Publiczną oraz Klubem Muzyki i Literatury. W tym roku, w ramach Festiwalu Sztuka Łączy Pokolenia Inspiracje Flamenco zorganizowaliśmy spotkanie „Kulturowe Konfrontacje Pokoleń”, na którym gościem był dr Marcin Stabrowski z Instytutu Kulturoznawstwa.

Cieszymy się, gdy ktoś docenia naszą pracę. Wielokrotnie zostaliśmy wyróżnieni w różnych konkursach, jako redakcja oraz indywidualnie.

„Przychodząc na dzisiejsze zajęcia obawiałam się, że nie będę w stanie w nich aktywnie uczestniczyć. Byłam bardzo zmęczona i zła. Lecz gdy dziennikarstwo na dobre się zaczęło, od razu poprawił mi się humor. Zawsze na tych spotkaniach nabieram chęci do życia                      i odzyskuję nadzieję na lepsze jutro. Kulturalna dyskusja, inteligentne żarty – nie mam tego na co dzień. Te zajęcia zawsze zmuszają mnie do refleksji.”

Kasia, lat 12

SUKCESY

• Aleksander Jakub Młyński- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Felieton „Słowem można wszystko”
  • jubileusz XX-lecia gazety „Echa z mdk-a”
  • VI Ogólnopolski konkurs im. Bolesława Prusa na felieton „Słowem można wszystko” 2015 – I miejsce Aleksander Jakub Młyński
  • VI 2015 – Forum Pismaków I miejsce w kategorii „wywiad” – Aleksander Jakub Młyński
  • V Ogólnopolski konkurs im. Bolesława Prusa na felieton „Słowem można wszystko”  2014 – I miejsce – Karolina Jankowska, II miejsce – Wiktoria Adamczyk
  • XX MAM Forum Pismaków – Ogólnopolski konkurs Gazet Szkolnych 2015 – I miejsce w kategorii WYWIAD – Aleksander Jakub Młyński
  • 2013 – IV Ogólnopolski konkurs im. B. Prusa na felieton „Słowem można wszystko”: Aleksander Jakub Młyński – II miejsce, Maciej Kiezik – wyróżnienie.
  • „Mistrz Pismaków” 2006 – I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych
  • „Forum Pismaków” 2007 – II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych „Forum Pismaków”
  • „Mistrz Pismaków” 2008 – I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych
  • „Forum Pismaków” 2009 – II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych „Forum Pismaków”
  • Tytuł Pismaka Roku, w kolejnych edycjach konkursu, uzyskali: Radomir Wit, Paweł Starzec, Maciej Radoszko, Aleksander Małecki.
  • „Debiut reportera” – nagrody i wyróżnienia.
  • XII Ogólnopolski Konkurs na Felieton Prasowy pod patronatem Michała Ogórka – wyróżnienie: Maciej Radoszko

Nasz fanpage
Ostani numer gazetki do pobrania tutaj