MDK Krzyki 9 Pracownie 9 Nauka/media 9 Pracownia dziennikarsko-literacka “Echa z MDK-a”

Nauka/media

Pracownia dziennikarsko-literacka “Echa z MDK-a”

mgr Agnieszka Mazur-Sztynek

e-mail: pocztaliteracka@mdk-krzyki.pl

Nauczyciel dyplomowany, filolog z przygotowaniem pedagogicznym,  absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomysłodawczyni i organizatorka konkursów literackich o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej, redaktor naczelna gazety „Echa z Mdk-a”.

Nagroda Prezydenta Wrocławia dla Pani Agnieszki Mazur-Sztynek

Wiek uczestników: 8-19 lat

PRACOWNIA DZIENNIKARSKO-LITERACKA

DZIENNIKARSTWO – REDAKCJA GAZETY ECHA Z MDK-A

zajęcia dla młodzieży w wieku od 11 do 19 lat (dwie grupy wiekowe)

• redagowanie młodzieżowej gazety
  • kształcenie warsztatu dziennikarskiego i literackiego
  • gorące dyskusje, nowe znajomości

GIMNASTYKA LITERACKA

warsztaty twórczego pisania dla uczniów z klas II-IV SP

DOSŁOWNIE!

warsztaty dla młodzieży piszącej i pragnącej rozwijać tę umiejętność.

W programie:

• nauka twórczego pisania,
  • doskonalenie umiejętności pisania tekstów literackich i publicystycznych zgodnie z ich cechami gatunkowymi,
  • trening wyobraźni i sprawności warsztatowej oraz stylistycznej,
  • praca z tekstem (literackim i publicystycznym),
  • publikacja tekstów w gazecie ECHA Z MDK-A

Gazeta Echa z mdk-a jest wydawana od 1995 r. Do tej pory wydaliśmy 106 numerów. Aktualnie w redakcji pracuje 12 dziennikarzy. Każde wydanie ma około 24 stron.

1 grudnia 2016 r. obchodziliśmy XX-lecie, na którym gościem specjalnym była reporterka Iza Michalewicz, autorka książki „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei”, laureatka nagrody Grnand Press za reportaż roku 2009. Recitalem piosenek francuskich wydarzenie uświetniła Dorota Zygadło, wokalistka, absolwentka Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki.

Jako że jesteśmy organem prasowym MDK Krzyki, dużą część naszej gazety zajmują sprawy Domu Kultury – informacje, sprawozdania z imprez i wywiady. Nasza okładka przez lata była dziełem sekcji grafiki, kierowanej przez Elżbietę Przepiórkowską, teraz jej autorką jest Aleksandra Paradowska.

Koordynator: KONKURS NA FELIETON

SUKCESY

• Aleksander Jakub Młyński- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Felieton “Słowem można wszystko”
  • jubileusz XX-lecia gazety “Echa z mdk-a”
  • VI Ogólnopolski konkurs im. Bolesława Prusa na felieton „Słowem można wszystko” 2015 – I miejsce Aleksander Jakub Młyński
  • VI 2015 – Forum Pismaków I miejsce w kategorii “wywiad” – Aleksander Jakub Młyński
  • V Ogólnopolski konkurs im. Bolesława Prusa na felieton „Słowem można wszystko”  2014 – I miejsce – Karolina Jankowska, II miejsce – Wiktoria Adamczyk
  • XX MAM Forum Pismaków – Ogólnopolski konkurs Gazet Szkolnych 2015 – I miejsce w kategorii WYWIAD – Aleksander Jakub Młyński
  • 2013 – IV Ogólnopolski konkurs im. B. Prusa na felieton „Słowem można wszystko”: Aleksander Jakub Młyński – II miejsce, Maciej Kiezik – wyróżnienie.
  • „Mistrz Pismaków” 2006 – I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych
  • „Forum Pismaków” 2007 – II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych „Forum Pismaków”
  • „Mistrz Pismaków” 2008 – I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych
  • „Forum Pismaków” 2009 – II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych „Forum Pismaków”
  • Tytuł Pismaka Roku, w kolejnych edycjach konkursu, uzyskali: Radomir Wit, Paweł Starzec, Maciej Radoszko, Aleksander Małecki.
  • „Debiut reportera” – nagrody i wyróżnienia.
  • XII Ogólnopolski Konkurs na Felieton Prasowy pod patronatem Michała Ogórka – wyróżnienie: Maciej Radoszko

ECHA Z MDK-A ELEKTRONICZNIE

Plan zajęć MDK-Krzyki 2022/2023 – MDK