MDK Krzyki 9 Wydarzenia 9 Pracownia dziennikarsko-literacka “Echa z MDK-a”

Pracownia dziennikarsko-literacka “Echa z MDK-a”

utworzone przez | kwi 21, 2020 | Wydarzenia

MIGAWKA – zatrzymaj na chwilę świat

Krótki tekst przywołujący jakiś fragment rzeczywistości. 

Najpierw trzeba przyglądać się rzeczywistości – ludziom, wnętrzom, krajobrazom, wydarzeniom – tak, aby wszystko dobrze, plastycznie zapamiętać. Posługujemy się wszystkimi zmysłami! Po dokonaniu obserwacji jak najszybciej ją zapisujemy. Można też przywołać jakieś wspomnienie, ponownie je „przeżyć” i zapisać.
Piszemy, posługując się prostym, codziennym językiem unikając staroświeckich, wyszukanych wyrażeń, w taki sposób, aby czytelnik mógł poczuć się tak, jakby to on sam obserwował. Używamy czasu teraźniejszego.

Ćwiczenie 

Napisz migawkę:

1. Korzystając z własnych wspomnień – zatrzymaj chwilę!

2. O osobie podpatrzonej na zajęciach, zapamiętanej z autobusu, tramwaju, pociągu lub takiej, której obraz często przywołujesz.

3. O fragmencie krajobrazu, przestrzeni.

Przykład

Spoglądam na moje uśpione miasto. Zastanawiam się, co myślą, robią, czują ludzie ukryci w swoich mieszkaniach. Cisza ostatnio jest dojmująca, wydaje mi się, że wyraźniej słyszę swoje myśli. A może precyzyjniej je formułuję? Ptaki śpiewają zapalczywie, je też wyraźniej słychać. I tę zapalczywość. Co chcą powiedzieć hardemu człowiekowi? Zimny wiatr wzmaga intensywność tej refleksji. Przejeżdża pociąg, to nic, że towarowy. Marzy mi się podróż powrotna do niedawnej czasoprzestrzeni. 

Zadania, pytania i wszelkie teksty wysyłamy tu: pocztaliteracka@op.pl

Skip to content