MDK Krzyki 9 Wydarzenia 9 Modelarnia – online

Modelarnia – online

utworzone przez | kwi 30, 2020 | Wydarzenia

MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU X

„STOI NA STACJI LOKOMOTYWACIĘŻKA, OGROMNA I POT Z NIEJ SPŁYWA

TŁUSTA OLIWA”

Dzisiaj zajmiemy się modelarstwem kolejkowym. Temat długi i ciągnie się jak tory kolejowe, w nieskończoność. Ale bardzo ciekawy.

Ludzkość od zarania dziejów przemieszczała się za pożywieniem, dla zaspokojenia ciekawości,
w poszukiwaniu nowych surowców. Dobytek przenosili na własnych barkach, a zwłaszcza kobiety. Zadaniem mężczyzn było zdobywanie pożywienia i obrona plemienia. W otoczeniu człowieka pojawiały się zwierzęta. Z czasem zaczęto wykorzystywać je do transportu. Psy, kozy, konie, wielbłądy. I największe ze zwierząt lądowych słonie. Podróżowano również  szlakami wodnymi na pniach,a w okresie późniejszym na tratwach i łodziach. Wzrastała liczba ludzi, przewożonych towarów i odległości na jakie odbywał się transport. A jak było z transportem po szynach.

Transport kolejowy istniał już w starożytności. Wykorzystywano zaprzęgi konne poruszające się w wyżłobieniach w kamiennych płytach dróg. Najwcześniejszym świadectwem zastosowania transportu szynowego jest miejscowość Dialkos w Grecji. Kolej została zbudowana w 600r p.n.e.
i służyła przez 650 lat  do przemieszczania po lądzie statków w poprzek Kanału Korynckiego.
W kopalniach kolej ciągniona przez konie stosowana była jeszcze na początku XX w. Obecnie podróżujemy kolejami wielkich prędkości, a konstruktorzy starają się zwiększać prędkość przemieszczania się. 

A modelarze jak to modelarze, od ponad 100 lat budują modele lokomotyw, parowozów, wagonów, dworców i stacyjek. Tworzą ogromne makiety z górami, rzekami, wioskami i miasteczkami. Na drogach ustawiają modele pojazdów, na polach maszyny rolnicze i zwierzęta.

Lokomotywa Pstryczek

Model lokomotywy jest modelem typu pudełkowego. Składa się z kilku części(pudełek), które tak są zaprojektowane, że po złożeniu w całość  przyjmują kształt lokomotywy. Podstawą lokomotywy jest cz.1. W lokomotywie rama  jest nazywana ostoją. Podczas wykonywania kół proponuje Wam wklejenie  cienkiej  tekturki do środka( opakowanie po ciastkach, kosmetykach) Koła będą sztywniejsze i wytrzymają dłuższą zabawę.

Węglarka

Węglarka również jest modelem prostym, dla modelarzy z małym doświadczeniem. Nie będziecie potrzebowali pomocy rodziców. Koniecznie części oznaczone gwiazdką podklejcie cienką tekturką.

Tekturka taka najczęściej ląduje w koszu. Część 1 po wycięciu należy zbigować i po złożeniu skleić. Proponuję sklejone burty na kilkanaście minut obciążyć grubszą książką. Po wyschnięciu kleju będą równe i sztywne.

Tramwaj

Po szynach jeżdżą nie tylko pociągi. W większości miast komunikację miejską stanowią tramwaje z zasilane prądem elektrycznym. Są ciche i ekologiczne. Jednorazowo mogą zabrać bardzo dużą liczbę pasażerów. Tramwaj jest pojazdem szynowym, z którego korzystamy najczęściej i chyba jest najbezpieczniejszy .Model tramwaju z kamienicą i przystankiem jest bardzo prosty i samodzielnie mogą go zbudować starsze przedszkolaki. 

Proponowane dzisiaj modele pochodzą ze strony www.kartonowakolej.pl i są autorstwa znanego  modelarza, projektanta modeli kartonowych, wydawcy i miłośnika kolejnictwa Pana Adama Kocha. 

Pan  Adam zaprasza na swoją stronę po darmowe modele i prosi o zdjęcia zbudowanych modeli.

Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia.   

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora

Skip to content