MDK Krzyki 9 Wydarzenia 9 MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU

MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU

utworzone przez | maj 4, 2020 | Wydarzenia

MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU

XI

SZYBOWCE HALOWE

Sport modelarski jest podzielony na wiele klas i kategorii wiekowych.. O kategoriach wiekowych już rozmawialiśmy. Modelarstwo dzieli się na  modelarstwo redukcyjne, wystawowe i tzw kwalifikowane, gdzie model podczas zawodów i konkursów wykonuje te czynności do których był przeznaczony oryginał.  Lata, jeździ, pływa lub chodzi. 

W tych klasach startują modele wykonane z kartonu, plastiku z zestawów lub wykonane od podstaw z dowolnych materiałów. Modele wykonane są w odpowiedniej skali tzn pomniejszone kilkadziesiąt lub kilkaset razy. Komisja sędziowska ocenia zgodność wykonania z oryginałem oraz jakość pracy modelarza. Model nie wykonuje czynności do jakich został zbudowany oryginał. Nie lata, nie pływa, nie jeździ. Jest modelem wystawowym.

Do budowy takich działających modeli są potrzebne specjalistyczne narzędzia. Modele buduje się z drewna, metalu, tworzyw sztucznych i używa się innych klejów. No i najważniejsze, potrzebna jest pracownia i odpowiedni stół, przy którym można ciąć drewno metal, piłować i wiercić. Trudno w mieszkaniu wykonywać takie prace, mieszkać w śród wiórów.

Wśród klas modelarskich jest jedna klasa modeli szybowców halowych F1N. Modele mają niewielkie rozmiary i są przeznaczone do lotów w małych pomieszczeniach lu halach sportowych. Ich zaletą jest prosta konstrukcja, krótki czas budowy oraz proste narzędzia i ogólnie dostępne materiały. Wielu modelarzy pedagogów zaprojektowało latające modele z kartonu. 

W numerze 5 w roku 1972 redakcja Małego Modelarza wydała trzy modele latających modli, które będziecie mogli zbudować z kartonu. Modele dla najmłodszych zaprojektował Stanisław Meus, autor planów wielu modeli dla dzieci i młodzieży. Podczas zawodów modeli halowych i Mistrzostw Aeroklubu Wrocławskiego w klasie F1N modelarze startowali modelami kartonowymi i zajmowali wysokie lokaty. W Świetlicy ustawialiśmy kosz o uczniowie wypuszczali modele które lądowały w koszu. Takie konkursy organizowaliśmy, kiedy pogoda nie pozwalała wyjść na boisko. W obecnym czasie również możecie  takie konkursy organizować w domu z rodzeństwem i rodzicami. Do modeli dołączona jest instrukcja. Przeczytajcie ją dokładnie. Na ostatniej stronie znajduje się dokładny opis wyważenia modeli oraz regulacji lotu modeli. Modele wydrukujcie na białym bloku technicznym lub papierze 160g/1m2. Jeżeli dziób, przód modelu będzie za lekki, doważcie odrobiną plasteliny. Jest bezpieczna w kontakcie z ciałem oraz  porcelaną na półkach,

Życzę wam miłej zabawy podczas budowy modeli oraz długich lotów. 

Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia.   

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora

Skip to content