MDK Krzyki 9 Wydarzenia 9 MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU

MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU

utworzone przez | maj 6, 2020 | Wydarzenia

KARALUCHY PRZECIW PANZEROM

część I

Tak zatytułował swoją książkę znawca broni pancernej Janusz Magnuski. Książka na 50 stronach opisuje historię polskiej tankietki.  Zakupu w Anglii lekkich czołgów Carden-Lloyd i ocena przydatności na polu walki w Polsce.  Pojazd był przekonstruowany i unowocześniony przez polskich inżynierów. Egzemplarze wyposażone w polskie działko FK kalibru 20 mm w 1939 roku sprawdziły się jako lekkie niszczyciele czołgów.

Model tankietki TKS w skali 1:25 zaprojektował pan Tomasz Król

Model tankietki jest trochę trudniejszy do wykonania ze względu na trochę bardziej skomplikowany kształt oraz większą ilość części. Więcej uwagi należy poświęcić podczas formowania poszczególnych elementów. Kolejność budowy jest zgodna z numeracją części. Po wycięciu korpusu cz.1 starannie bigujemy i zaginamy wzdłuż krawędzi. Jest to bardzo ważna czynność i decyduje o wyglądzie zbudowanego modelu. Zwróćcie uwagę na przedni i tylny pancerz. Wystające części odegnijcie do góry, odwrotnie niż sklejki. Muszą pasować do boków kadłuba. Sklejony kadłub pozostawiamy do wyschnięcia.

Podczas wycinania wieży cz.2 nie wycinajcie białych trójkątów. Natnijcie z jednej strony, a z drugiej zbigujcie i zagnijcie. Podczas montażu posłużą wam jako sklejki i ułatwią budowę. Część nr 3, podstawa wieży jest prosta do wykonania. Przyklejamy do wieży. Zwróćcie uwagę na dokładne przyklejenie, a nadrukowane koło zapasowe powinno być z tyłu pojazdu. Błotniki cz.5 wymagają ukształtowania zgodnie z obrysem boków kadłuba. Przednią część wyoblamy na krawędzi stołu i nożyczek lub wałkujemy ołówkiem na miękkim podkładzie. Tylną część błotnika odginamy do dołu. W celu podniesienia estetyki modelu pomalujcie spodnią część błotników na kolor ciemno zielony. Przyklejenie błotników nie powinna sprawiać Wam problemów. Po wyschnięciu ponownie zajmijcie się wieżą. Sklejajcie poszczególne krawędzie i odkładajcie na kilka minut do wyschnięcia.  Sklejenie kilku krawędzi jednocześnie może spowodować przesunięcia na wilgotnym kleju. Sklejanie wieży rozpoczynamy od tyłu. Do tak uformowanej  po sklejeniu wieży łatwiej będzie Wam przykleić przedni pancerz cz.4. Tak sklejone części pozostawcie do wyschnięcia.

Miłej zabawy podczas budowy modelu 

Chętnych zapraszam do internetu. Pod hasłem TKS, TK, tankietki znajdziecie wiele informacji o tych pojazdach. Jest wiele zdjęć historycznych oraz współczesnych rekonstrukcji. Przygotujcie referat, zbudujcie model i wyślijcie swoim nauczycielom i wychowawcom. Na pewno pozytywnie ocenią wasz wysiłek.

Powodzenia

Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia.   

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora

Skip to content