MDK Krzyki 9 Wydarzenia 9 Malarstwo oraz inne formy plastyczne

Malarstwo oraz inne formy plastyczne

utworzone przez | maj 8, 2020 | Wydarzenia

Trzy Oblicza Kolorów
Witajcie, młodzi artyści! Ćwiczenie na ten tydzień dotyczyć będzie barw podstawowych, czyli trzech doskonale znanych Wam kolorów – czerwonego, żółtego i niebieskiego. Wszyscy już wiecie, że z połączenia tych kolorów można uzyskać rozmaite barwy pochodne, np. pomarańczowy, zielony i fioletowy.

Dziś chciałbym zachęcić Was do eksperymentów z różnymi narzędziami plastycznymi. Znajdźcie w domu narzędzia do malowania lub rysowania, dzięki którym możecie uzyskać kolory podstawowe na papierze. Ważne, by każde narzędzie było innego rodzaju i tak naprawdę powinno trochę nie pasować do pozostałych!

Ja już trochę poeksperymentowałem i narysowałem dla Was kwiaty w wazonie, aby łatwiej to wyjaśnić.

Na rysunku numer 1 wykorzystałem:
• czerwony tusz rysunkowy
• żółtą kredkę bambino
• niebieski długopis oraz kredkę w ołówku

Długopis jest niestety zbyt ciemny i  trochę za precyzyjny, więc uzyskanie prawdziwej zieleni jest w tym wypadku trudne. Musiałem sobie nieco pomóc jaśniejszą, niebieską kredką.
Na rysunku numer 2 wykorzystałem:
• czerwoną kredkę bambino
• żółtą farbę akwarelową
• niebieski, stary flamaster

W tym przypadku niebieski flamaster pozytywnie mnie zaskoczył, ponieważ nie był wodoodporny. Po dodaniu żółtej farby wodnej, łodygi i  liście kwiatów uzyskały przyjemną zieleń.

W obu przypadkach kredki bambino dobrze łączyły się z rozwodnioną farbą lub tuszem.

Zadanie – eksperyment.

Temat: Kwiaty w wazonie

Znajdź w domu przynajmniej trzy narzędzia, dzięki którym uzyskasz trzy kolory podstawowe. Spróbuj przetestować je „na brudno”, odkryj najlepszy  sposób w jaki można połączyć narzędzia, by uzyskać nowe barwy na papierze.

Gdy odnajdziesz idealne narzędzia, stwórz  za ich pomocą nowy obraz. Połącz kolory ze sobą w taki sposób, aby łodygi kwiatów wyglądały na zielone, kwiaty mogą być fioletowe, pomarańczowe lub bardzo kolorowe. Pamiętaj, że kolory podstawowe pozwalają Ci uzyskać mnóstwo różnych kolorów na Twojej palecie!

Życzę powodzenia i czekam na efekty w formie skanów lub zdjęć.
Jan Skarżyński

Skip to content