Szachy

utworzone przez | maj 8, 2020 | Wydarzenia

WITAM WSZYSTKICH SYMPATYKÓW SZACHÓW

Dzisiaj nasze pierwsze piątkowe spotkanie. Zaczynamy!!

 Na początek kolejna wielka postać szachowego świata święcąca swoje triumfy na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Poznajemy Sigberta Tarrascha.

 Urodzony w Breslau (Wrocław) pretendent do szachowej korony, będący przez wiele lat jednym z najlepszych szachistów na świecie. Szachista o tragicznym życiorysie. Zachęcam zainteresowanych do poszukania ciekawostek na jego temat. Wszak to kolejny szachista pochodzący z naszego miasta.

Ciekawostka – Andersen, Zukertort i Tarrtasch  uczęszczali do tego  samego gimnazjum. To jedyna szkoła, którą kończyło trzech pretendentów do tytułu mistrza świata w szachach. Obecnie w budynku Elisabeth Gymnasium mieści się liceum pedagogiczne przy ul. Dawida.

Powiedzonka Tarrascha dają do myślenia wielu młodym szachistom.

„Kiedy widzisz dobry ruch, usiądź na dłoniach i sprawdź czy możesz znaleźć jeszcze lepszy”.

„Jeśli nie wiesz jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea.

Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa”

Dzisiaj zaglądamy na stronę chesstempo.com

Na tej stronie, po zalogowaniu macie nieograniczoną ilość zadań do rozwiązywania, możecie grać online, trenować końcówki i korzystać z olbrzymiej bazy partii szachowych zgromadzonej na stronie.

Na stronie głównej po prawej stronie znajdziecie zakładkę „znajdź ruch”

Tam możecie oglądać słynne partie mistrzów szachowych i zgadywać ich posunięcia. Za dobre odpowiedzi przyznawane są punkty. To podobna zabawa jaką robiliśmy na zajęciach.

Wiem, że to wydaje się nudne ale zaglądnijcie na Trening Końcówkowy. Można tam szybko rozgrywać szkolne pozycje z komputerem, który będzie poprawiał wasze błędy. Podniesiecie swoje umiejętności rozgrywania końcówek bez męczących analiz. Polecam.

Na chess.com pojawił się artykuł dotyczący zapisu partii szachowej. Przeczytajcie i trenujcie tą umiejętność. Wykorzystajcie ten czas i doskonalcie debiuty szachowe. Ten element jest najbardziej pamięciowy i najlepiej pracować nad nim w domu.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości 

Skip to content