MDK Krzyki 9 Wydarzenia 9 MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU

MODELARSTWO KARTONOWE W DOMU

utworzone przez | maj 12, 2020 | Wydarzenia

XIV

TRAKTOR Z PRZYCZEPĄ

Modelarze budują z różnych materiałów wiele klas modeli, również maszyny budowlane i rolnicze. Maszyny rolnicze są popularnym tematem pracy modelarzy. Powstają duże kolekcje ciągników, przyczep, kombajnów, cystern i maszyn specjalistycznych do zbioru siana lub rozrzucania obornika. Proponuję Waszą kolekcję rozpocząć od budowy prostych modeli, ciągnika z przyczepą. Modele są proste w budowie, ale jak każdy model wymagają cierpliwości i dokładności w pracy. 

Ciągnik

Po zapoznaniu się z rysunkami modelu zauważyliście, że  nasz rolniczy pojazd składa się z trzech części, trzech klocków połączonych w kształt traktora. Z korpusu do którego zamontowane są koła, kabiny osadzonej na korpusie i części silnikowej z kołami przednimi. Inżynierowie i styliści tak  ułożone klocki połączyli liniami w kształt ładnego traktora. Wy również możecie na kartce papieru zacząć projektować różne przedmioty, maszyny i budowle. Spróbujcie.

Jak zawsze zaczynamy od wycięcia części modelu. Po wycięciu przyjrzyjcie się i pomyślcie, wzdłuż których linii będziemy zaginać. Linie zaginania bigujemy. Zauważyliście, że górna powierzchnia przodu, ta z ząbkami ma kształt łuku. Na tym odcinku powałkujcie ołówkiem na miękkim podkładzie. Model sklejamy niewielką ilością kleju i pozostawiamy do wyschnięcia.

Koła możecie wykonać w trzech wersjach

1.Wystarczy pomalować koła na kolor czarny od wewnętrznej strony.

2.Odpowiednio przyciąć dodatkowe koła i przykleić od wewnętrznej strony

3.Możecie wykonać pełne koła. 

Wykonanie kół w tej wersji wymaga cierpliwości i precyzji ze względu na połączenia przy pomocy ząbków. Po wycięciu ząbków przeciągamy paski na krawędzi nożyczek lub stołu i  bigujemy, a   ząbki zaginamy do wewnątrz i sklejamy w pierścienie. Po wyschnięciu kleju starannie przyklejamy do pierścieni tarcze kół. Gotowe koła przyklejamy do ciągnika, a cały model retuszujemy starannie dobierając kolory.

Przyczepa

Przyczepa nie jest modelem zbyt skomplikowanym. Ze względu na podwójne burty wymaga określonej kolejności montażu. Po wycięciu połóżcie na stole i zastanówcie się wzdłuż których krawędzi będziecie zaginać. Po upewnieniu się zbigujcie linie, zagięia sklejek , linie dna przyczepy oraz linie zagięcia burt zewnętrznych. Kolejność sklejania burt też musi być zachowana. W pierwszej kolejności zagnijcie kolorem do wewnątrz burty w całości i połączcie je sklejkami. Po kilkuminutowym wyschnięciu kleju odegnijcie burty zewnętrzne do dołu i przyklejcie do burt wewnętrznych. W ten sposób burtami zewnętrznymi zakryjecie sklejki. Koła, wybierając wersję wykonajcie tak, jak w traktorze. Po wyschnięciu kleju wykonajcie  starannie  retusz. Tak wykonany dwuelementowy model na pewno będzie ozdobą Waszej kolekcji. 

A co z makietą?

Wzdłuż kartki zielonego koloru w osi (po środku) przyklejcie pasek koloru czarnego lub szarego. Będzie to wasza droga asfaltowa lub betonowa. Jeżeli przykleicie pasek w kolorach żółtych lub jasnych odcieniach brązu to uzyskacie polną lub leśną drogę. Jak wykonać drzewka  nauczyliście się na wcześniejszych zajęciach. Zbudujcie makietę z roślinnością i cielakami. Może zmieszczą się na przyczepie?

Model wykorzystałem za zgodą Pana Marka Dworaczka  właściciela wydawnictwa

 „Świat z Kartonu”

Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia. Do modelarni i swoich nauczycieli  

Pedagog instruktor modelarstwa

Henryk Napora

Skip to content