XVII
LOKOMOTYWA MANEWROWA
41dD
Jeżeli zaplanujecie lub już podjęliście decyzję o zbudowaniu kilku modeli kolejowych lub makiety, to znaczy, że przyszedł czas na kolejny model kolejowy. Dzisiaj zajmiemy się modelem rzadko widywanym na dworcu pasażerskim. Jest to jedno kartkowy model lokomotywy manewrowej z torami.
Sklejenie części od numeru 1 do 6 nie sprawi Wam żadnego problemu. Nowym elementem w tym modelu są bufory czyli zderzaki. W naszym modelu są to części numer 6 i 7. Element 7 naklejcie na fragment kartki na której jest wydrukowany model i po wyschnięciu dokładnie wytnijcie. Część nr 7 musicie zwinąć ciasno w rulonik. Do zwinięcia wykorzystajcie wykałaczkę lub grubszą szpilkę. Zwijając na sucho (bez kleju) nadacie mu tendencję (ochotę) do zwijania się. Ciasno zwinięty rulonik rozwińcie, posmarujcie klejem od wewnętrznej strony i zwińcie ponownie w rulonik bez szpilki lub wykałaczki. Rulonik przyklejcie do talerza zderzaka. Po wyschnięciu przyklejcie bufory pomalujcie na kolor czarny i przyklejcie z przodu i z tyłu lokomotywy w wyznaczonym miejscu. Wasz model jest gotowy. Ustawiony na torach będzie się ładnie prezentował a rodzice będą przekonani, że mają zdolne i grzeczne dziecko.
Tematem lekcji XV była lokomotywa Lxd2. Postawcie obydwa modele obok siebie. Na pewno zauważyliście różnicę. Mała lokomotywa manewrowa 41Dd dorównuje lub jest większa od dużej lokomotywy przeznaczonej do ciągnięcia dużych składów pociągów. Każdy z tych modeli został zaprojektowany w innej skali. Dużą lokomotywę Lxd2 pomniejszono na przykład 100 razy,
a mniejszą 41Dd tylko 50 razy.
W modelarstwie przyjęto skalę (ile razy pomniejszono) w jakiej wykonano model. Wtedy zawodnicy mają równe szanse. W modelarstwie kolejowym przyjęto następujące skale.
Z 1: 220 – pomniejszono 220 razy
N 1: 160 – pomniejszono 160 razy
TT 1:120 – pomniejszono 120 razy
HO 1:87 – pomniejszono 87 razy
O 1:45 – pomniejszono 45 razy
I 1:32 – pomniejszono 32 raz
Planując kolekcję modeli lub makietę kolejową pamiętajcie w jakiej skali są zaprojektowane modele. Planujcie tak, żeby starczyło miejsca na regałach.
Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia.
Pedagog instruktor modelarstwa
Henryk Napora