MDK Krzyki 9 Wydarzenia 9 Malarstwo oraz inne formy plastyczne

Malarstwo oraz inne formy plastyczne

utworzone przez | maj 15, 2020 | Wydarzenia

Model z lustra

Dobrym ćwiczeniem na obserwację i zrozumienie ludzkiej twarzy jest autoportret – portret autora. Dawniej autoportrety tworzone były najczęściej na podstawie odbicia lustrzanego – w teraźniejszości taki obraz nazwalibyśmy już „selfie” i byłby wykonany przy użyciu telefonu komórkowego. W dzisiejszym ćwiczeniu chciałbym jednak, abyście wykonali swoją podobiznę, wzorując się na odbiciu w lustrze, a nie na zdjęciu. Niech będzie to szkic, wykonany ołówkiem lub węglem.

Z autoportretem najwygodniej jest pracować przy lustrze, w którym widać całą głowę, jednak przy mniejszym także można spróbować. Będzie to tylko trochę większe wyzwanie. Najważniejsza jest obserwacja i cierpliwość do modela, czyli samego siebie. Należy spoglądać na zmianę w lustro  i na papier, pamiętając o pozycji własnej głowy oraz twarzy, które musimy odwzorować w rysunku.

Wskazówki:
– wzorem dawnych artystów, rysuj swoją twarz od przodu lub z tak zwanego półprofilu
– przyjrzyj się odległościom i proporcjom: porównaj uszy z nosem oraz z oczami
– zaobserwuj kształt głowy, szczęki i podbródka
– ile razy w wysokości twarzy zmieści się Twoje czoło, ile razy nos?
– w szerokości twarzy ile razy mieści się się szerokość oka?

Więcej o portrecie dowiecie się w czasie piątkowego spotkania na serwerze Discord o godzinie 18:00. Jeśli jesteś uczestnikiem zajęć w MDK i chcesz dołączyć do naszych wirtualnych zajęć, napisz maila: j_skarzynski@mixbox.pl, a otrzymasz link z zaproszeniem.

Skip to content