XIV
TRAKTOR Z PRZYCZEPĄ
Modelarze budują z różnych materiałów wiele klas modeli, również maszyny budowlane i rolnicze. Maszyny rolnicze są popularnym tematem pracy modelarzy. Powstają duże kolekcje ciągników, przyczep, kombajnów, cystern i maszyn specjalistycznych do zbioru siana lub rozrzucania obornika. Proponuję Waszą kolekcję rozpocząć od budowy prostych modeli, ciągnika z przyczepą. Modele są proste w budowie, ale jak każdy model wymagają cierpliwości i dokładności w pracy.
Ciągnik
Po zapoznaniu się z rysunkami modelu zauważyliście, że nasz rolniczy pojazd składa się z trzech części, trzech klocków połączonych w kształt traktora. Z korpusu do którego zamontowane są koła, kabiny osadzonej na korpusie i części silnikowej z kołami przednimi. Inżynierowie i styliści tak ułożone klocki połączyli liniami w kształt ładnego traktora. Wy również możecie na kartce papieru zacząć projektować różne przedmioty, maszyny i budowle. Spróbujcie.
Jak zawsze zaczynamy od wycięcia części modelu. Po wycięciu przyjrzyjcie się i pomyślcie, wzdłuż których linii będziemy zaginać. Linie zaginania bigujemy. Zauważyliście, że górna powierzchnia przodu, ta z ząbkami ma kształt łuku. Na tym odcinku powałkujcie ołówkiem na miękkim podkładzie. Model sklejamy niewielką ilością kleju i pozostawiamy do wyschnięcia.
Koła możecie wykonać w trzech wersjach
1.Wystarczy pomalować koła na kolor czarny od wewnętrznej strony.
2.Odpowiednio przyciąć dodatkowe koła i przykleić od wewnętrznej strony
3.Możecie wykonać pełne koła.
Wykonanie kół w tej wersji wymaga cierpliwości i precyzji ze względu na połączenia przy pomocy ząbków. Po wycięciu ząbków przeciągamy paski na krawędzi nożyczek lub stołu i bigujemy, a ząbki zaginamy do wewnątrz i sklejamy w pierścienie. Po wyschnięciu kleju starannie przyklejamy do pierścieni tarcze kół. Gotowe koła przyklejamy do ciągnika, a cały model retuszujemy starannie dobierając kolory.
Przyczepa
Przyczepa nie jest modelem zbyt skomplikowanym. Ze względu na podwójne burty wymaga określonej kolejności montażu. Po wycięciu połóżcie na stole i zastanówcie się wzdłuż których krawędzi będziecie zaginać. Po upewnieniu się zbigujcie linie, zagięia sklejek , linie dna przyczepy oraz linie zagięcia burt zewnętrznych. Kolejność sklejania burt też musi być zachowana. W pierwszej kolejności zagnijcie kolorem do wewnątrz burty w całości i połączcie je sklejkami. Po kilkuminutowym wyschnięciu kleju odegnijcie burty zewnętrzne do dołu i przyklejcie do burt wewnętrznych. W ten sposób burtami zewnętrznymi zakryjecie sklejki. Koła, wybierając wersję wykonajcie tak, jak w traktorze. Po wyschnięciu kleju wykonajcie starannie retusz. Tak wykonany dwuelementowy model na pewno będzie ozdobą Waszej kolekcji.
A co z makietą?
Wzdłuż kartki zielonego koloru w osi (po środku) przyklejcie pasek koloru czarnego lub szarego. Będzie to wasza droga asfaltowa lub betonowa. Jeżeli przykleicie pasek w kolorach żółtych lub jasnych odcieniach brązu to uzyskacie polną lub leśną drogę. Jak wykonać drzewka nauczyliście się na wcześniejszych zajęciach. Zbudujcie makietę z roślinnością i cielakami. Może zmieszczą się na przyczepie?
Model wykorzystałem za zgodą Pana Marka Dworaczka właściciela wydawnictwa
„Świat z Kartonu”
Nie zapomnijcie posprzątać oraz wysłać zdjęcia. Do modelarni i swoich nauczycieli
Pedagog instruktor modelarstwa
Henryk Napora